نماد اعتماد الکترونیکی

طب سوزنی

نویسنده: IRasak Manager دسته: Root تاریخ: دیدگاه: 0 بازدید: 1307

شواد بسیاری موجود است موجود است که طب سوزنی می تواند در معالجه بیماری هایی چون اعتیاد به مواد مخدر ، فعال کردن دوباره ماهیچه های تنبل ، سردرد ، درد های مفاصلی و انواع اسم و تنگ نفس به عنوان یک راه حل و یا حداقل به عنوان یک راه حل در کنار درمان دارویی استفاده شود

طب سوزنی

طب سوزنی توانایی کاهش و حتی بر طرف کردن انواع درد را داشته  و حتی می تواند توانایی های قسمت های مختلف بدن افراد را بالا ببرد . سوزن هایی که در این طب از آنها استفاده می شود فلزی هستند  و تقریباً به قطر چند تار موی سر می باشند . بیمارانی که این روش درمانی را برای خود انتخاب می کنند اظهارات متفاوتی دارند اما در مجموع اغلب آنها بیان می کنند که هنگام فرو کردن سوزن به بدنشان احساس درد زیادی نمی کنند . معمولاً تجربه و تخصص پزشک معالج در استفاده از سوزن می تواند میزان درد حاصله را کاهش یا افزایش دهد .

در سال 1996 استفاده از سوزن های مخصوص برای این روش درمان را (FDA) سازمان مدیریت تغذیه  و داروی امریکا تایید کرد . این سوزن ها باید استریل باشند و می توان هر یک از آنها را برای یک و فقط یک بیمار استفاده کرد . همچنین قبل از استفاده از هر یک از سوزن ها باید آنها را با الکل و مواد ضد عفونی کننده تمیز کرد .

امروزه در درمان با طب سوزنی ممکن است از جریان الکتریکی نیز استفاده شود . بسیاری از پزشکان اعتقادی به این نوع از طبابت و درمان ندارند  و بر عکس بسیاری دیگر با استناد به آمار به دست آمده از بهبود بیماران این روش را برای معالجه توصیه می کنند . آزمایش ها نشان می دهد این روش می تواند برای کاهش درد پس از جراحی ، شیمی درمانی  ، جراحی های دندان و ... بسیار موثر واقع شود .

شواد بسیاری موجود است موجود است که طب سوزنی می تواند در معالجه بیماری هایی چون اعتیاد به مواد مخدر ، فعال کردن دوباره ماهیچه های تنبل ، سردرد ، درد های مفاصلی و انواع اسم و تنگ نفس به عنوان یک راه حل و یا حداقل به عنوان یک راه حل در کنار درمان دارویی استفاده شود . تحقیقات جدید نشان می دهد که طب سوزنی توانایی کاهش و حتی بر طرف کردن انواع درد را داشته  و می تواند توانایی های قسمت های مختلف بدن افراد را بالا ببرد .

تاریخچه طب سوزنی Acupncture

 آنچه سوزن درمانی می نامیم ، درمانی متکی به این اصل است که نوعی ارتباط عصبی میان اندام های بدن و سطح خارجی بدن هست . آنگاه که اندامی بیمار یا عضوی دردناک می شود مکان هایی خاص روی سطح خارجی بدن یا به واقع زیر پوست بدن که آنها را نقاط سوزنی می نامند ، حساس یا بهتر است بگوییم حساس تر می شوند . شخص بیمار خود اگاهی از نقاط حساس تر شده را درک می کند یا ممکن است تنها وقتی درمانگری ماهر آن نقاط را فشار می دهد ، حالت برجسته و غیر عادی انها را حس کند .

درمانگران چینی می گویند این نقاط حساس تر شده ، پس از درمان خو.اه درمان سوزنی یا درمان پزشکسی متعارف یا درمان های دیگر ناپدید می شوند . سوزن درمانی آن نقاط سوزنی را با سوزن های خاص تحریک می کند  و این تحریک به شکلی صورت می گیرد که فعالیت آن نقاط را تعدیل می کند و از این طریق اندام بیمار شده را شفا می دهد یا بیمار را تسکسن می دهد و یا اورا بیهوش می کند .

سوزن درمانی یک دانش فنی باستانی چین است که پیشینه اش به زمان آغاز تاریخ بشر می رسد . حکایت شده است که 3000 سال قبل از میلاد مسیح برخی هوشمندان چینی دیدند که بیماری های مزمن سربازانی که زخم های سطحی با تیر و کمان خورده بودند ، به خودی خود خوب می شوند ، خواه آن حکایت حقیقت داشته باشد یا نه ، نظامیان چین ، طبی را با فرو کردن  سوزن هایی خاص در نقاط خاص از سطح بدن انسان ها ، درد ها و بیماری های آنان را درمان کردند .

گر چه عنوان این روش اشاره به استفاده از سوزن دارد ، ولی سوزن ها ضروری نیستند و در روزگار کهن گاهی از  تراشه های سنگی به جای آنها استفاده می شد . برخی از روستائیان افریقایی با خاراندن شدید نقاط حساس از سطح بدن خود بیماری ها را درمان می کردند .

سوزن های آهنی در عصر اهن وارد این نظام طبی شدند ولی احتمالاً این روش پیش از عصر آهن وجود داشته و درمانگران آن از تراشه های چوب های نوک تیز یا خارهای بلند گیاهان استفاده می کرده اند . یزخی درمانگران چینی تصور می کردند که جنس فلز مورد استفاده در سوزن اثار متفاوتی در بدن می تواند داشته باشد . قرن ها پس از آن آشکار شد که آن تصور حقیقت ندارد  و اکنون مسلم است که نوع فلز سوزن ها نقشی در درمان ندارد . آنچه مهم است شیوه استعمال سوزن هاست . سوزن هایی که امروز در این درمان استفاده می شوند همگی از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند که ضد عفونی کردن آنها راحت تر صورت می گیرد .

گر چه پیشینه سوزن درمانی به آغاز تاریخ بشر می رسد ، نژاد چینی بود که نخستین بار آن را نظام مند کرد و نخستین کتاب واقعاً ارزشمند سوزن درمانی را حدود 2000 سال پیش از میلاد مسیح نوشت و تکثیر کرد . آن کتاب که Hungdi Niging Suwen نام دارد معروف است به کتاب کلاسیک امپراطور زرد در بیماری های داخلی و هنوز معتبر است و به طور وسیع استفاده می شود و دارای بسیاری اگاهی های پزشکی است که امروزه نیز چون آن زمان صادق اند و ارزشمند هستند .

طب سوزنی

 در بسیاری از بیمارستان های چین ، پزشکانی از هر دو نظام نوین و سنتی کنار یکدیگر طبابت می کنند . به این صورت که ، جراحی تعلیم دیده در نظام نوین ، روی بیماری که با روش سوزنی بی حس شده جراحی می کند  و پزشکی سنتی مراقب بیمار است که به ذات الریه  و حبس ادرار پس از جراحی گرفتار نشود . خیلی به ندرت یک پزشک هر دو شکل درمانی نوین غربی و سنتی را اجرا می کند . در این زمانه مردم و متخصصان غربی ارزش والای مجموعه طب سنتی چین را کشف کرده اند و می کوشند آن مجموعه را یاد بگیرند و در غرب اجرا کنند .

 سازمان مدیریت غذایی-دارویی دولت فدرال در امریکا سرانجام در ماه مارس 1996 قوانین مربوط به طب سوزنی را از حالت آزمایشی خارج ساخت  و این روش درمانی را به عنوان یک رشته پزشکی مشروع و مجاز پذیرفت . اکنون طب سوزنی را در حداقل 27 دانشکده پزشکی سراسر ایالات متحده تدریس می کنند و 16 دانشکده پزشکی ، با تایید و صدور پروانه طبابت از سوی دولت فدرال ، طب سوزنی را در دوره ای چهار ساله به غیر پزشکان نیز اموزش می دهند .

دیدگاه خود را بنویسید